dermatitidy.jpgDermatitída

monoderma-et10-in-box.png

Silná redukcia dermatitídy

Monodermá ET10

Čistý vitamín E v najúčinnejšej forme (10% tokoferol a 0,3% tokotrienoly). Napomáha redukcii nežiaducich prejavov rôznych druhov dermatitíd, pôsobí ako prevencia a zároveň redukcia poškodenia kože vplyvom UV žiarenia... 

Kúpiť  Detail výrobku

 Dermatitída predstavuje zápalové ochorenie postihujúce kožu. Zjednodušene ju môžeme rozdeliť na dva základné typy podľa faktorov, ktoré ju vyvolávajú. Tie sú buď vnútorné alebo vonkajšie.

Najtypickejším druhom dermatitídy spôsobenej vonkajšími faktormi je tzv. kontaktná dermatitída. Jej prejavy vznikajú v mieste kontaktu pacienta s alergénom. Jedná sa napr. o látky obsiahnuté v kozmetike (parfumy, parabény alebo konzervanty) alebo kovové predmety, ako sú hodinky, náušnice, prstene a pod. Príčinou alergických reakcií na tieto predmety je najčastejšie v nich obsiahnutý nikel. K alergickým prejavom na koži dochádza taktiež po kontakte s rôznymi druhmi tráv a rastlinami. Pri liečbe tohto druhu dermatitídy je preto pre pacienta nevyhnutné vyvarovať sa známym alergénom.

Atopická a seboroická dermatitída
sú najznámejšími zástupcami dermatitídy spôsobenej vnútornými faktormi.


Atopický ekzém je zápal kože daný z veľkej časti genetikou. Objavuje sa už v ranom detstve, kedy jeho prejavy bývajú najsilnejšie. Najčastejšie sú postihnuté miesta v podkolenných jamkách, záhyboch rúk či krku a tvári, kde je pokožka suchá, začervenaná, niekedy až mokvajúce a veľmi nepríjemne svrbí. K zhoršovaniu prejavov dochádza vplyvom potravinových alergénov, ako sú mlieko, vajcia či čokoláda, a tiež stresom či potením. S nástupom puberty ekzém často úplne vymizne. Nájdu sa však aj ľudia, ktorí s ním bojujú prakticky celý život.

Seboroická dermatitída
je zápal kože objavujúci sa v miestach so zvýšenou tvorbou mazu, ako je tvár, vlasová časť hlavy, ramená a dekolt. Príčiny jej vzniku nie sú známe, je ale spojená so zvýšenou činnosťou mazových žliaz. Najčastejšie sa prejavuje v období dospievania ako ohraničená začervenané miesta v oblasti okolo úst a nosa, za ušnicami a na hlave vo vlasovej časti. Tieto zápalové miesta sú mastné, šupinaté a veľmi často sa olupujú. Postihnuté miesta by sa mali pravidelne premazávať, aby nedošlo k popraskaniu kože a jej následnému mokvaniu. Výborne sa k tomu hodia prípravky obsahujúce hydratujúci a upokojujúci vitamín E ako sú Monoderma E5 a Monoderma ET10.

Kombináciou vonkajších a vnútorných vplyvov vzniká tzv. slnečná alergia (ekzém). Vyskytuje sa najčastejšie u osôb s tenkou a citlivou kožou po vystavení slnku. Jej príčinou je reakcia UV žiarenia s alergénmi obsiahnutými v koži. Prejavuje sa najprv začervenaním pokožky a následným výsevom veľkého množstva pupienkov na tvári, dekolte, na rukách a nohách, sprevádzaných veľmi nepríjemným svrbením.

Príčiny vzniku

Najčastejšie prejavy

Dermatitídy sa prejavujú suchosťou, šupinatením, farebnými zmenami či nepríjemným svrbením, v pokročilejších štádiách tvorbou pľuzgierikov a mokvajúcich miest. Môže sa vyskytnúť lokálne len na určitých miestach, ale aj po celom tele.

dermatitida1.jpgdermatitida3.jpgdermatitida2.jpg4.jpg5.jpg6.jpg

srdce.pngNáš tip

Skúste detoxikáciu organizmu, ktorá vedie k prečisteniu pečene. Tá je kľúčová pri vylučovaní nežiadúcich látok z tela von. Jej zanesenie sa môže prejavovať práve zhoršením ekzému.